V čem jsme byli první

Soudím, že jsme asi měli několik československých prvenství:

 Sputnici byli první a zřejmě i po dobu své existence jedinou rock'n'rollovou skupinou, v níž vystupovaly dívky.

 Sputnici, a tedy rock'n'roll vůbec, se prvně objevili v televizi 18.5.1960 v pořadu Zvědavá kamera. Jak bylo tehdy zvykem, jednalo se o přímý přenos!!!

 Sputnici poprvé použili termín BIG BEAT dne 14.4.1961 v pořadu "Písničky a Big Beat" v Ječné 27.

 Sputnici od 31.5.1961 obohatili svou muziku o elektrofonický nástroj - klavír IONIKA vyrobený v NDR.

 Sputnici dne 5.12.1961 složili kvalifikační zkoušky v Městské lidové knihovně. Sputnici = první československý oficiálně uznaný rock and rollový orchestr. (Spolu s námi skládal zkoušky též Spirituál kvintet.)

 Sputnici měli 29.11.1961 první vystoupení houslí v rock'n'rollu. Láďa Mlejnek hrál ve dvou skladbách - Za polibky Múz a Můj osud (You are my destiny).

 Sputnici jako první v Československu začali hrát twist, a to dokonce vlastní skladbou Přijde twist. Premiéru měla 17.3.1962 v pořadu Skála a rohlík.

 Sputnici v pořadu "Co jsme dělali, děláme a budeme dělat" přivedli ROCK'N'ROLL prvně do Lucerny dne 18.5.1962 - to bylo památné a slavné vystoupení. Když jsme odpoledne přišli se připravit a pan Vašíček (Tomův otec) instaloval vlastnoručně vyrobené pozadí jeviště (viz foto na úvodní stránce), tak se pořadatelé smáli, co se tam hrabou nějací Sputnici. A pak jim příšerně sklaplo, když nestačili uhlídat lidi, kudy všude jim tam lezli, a Lucerna byla zcela vyprodaná a přeplněná.

 


Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024

SPUTNICI © Jiří Klíma, 2008